Fohow-Eliksir Feniks – Cordyceps

Kordyceps chiński – czym jest, właściwości i zastosowanie

Medycyna chińska pełna jest preparatów i zabiegów, które z powodzeniem można włączyć do codziennych rytuałów. Mieszkańcy dalekiej Azji słyną z długowieczności i pozostawania w dobrej kondycji fizycznej. Wiąże się to oczywiście z wieloma aspektami, takimi jak życie blisko przyrody, dbanie o sferę mentalną, dobrze zbilansowania dieta, a także zamiłowanie do starodawnych medycznych rytuałów, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna medycyna chińska oparta jest na zapisach sprzed prawie 2500 lat, co czyni ją jedną z najstarszych praktyk medycznych na świecie.  Jednym z popularnie używanych specyfików jest właśnie kordyceps chiński. Co kryje się pod tą egzotyczną nazwą i jakie zastosowanie ma preparat rodem z Chin?

Czym jest kordyceps chiński?

Kordyceps chiński to grzyb-pasożyt, który występuje naturalnie na Wyżynie Tybetańskiej. Jest on dostępny jedynie w najwyższych partiach gór. Ze względu na specyficzne warunki w których występuje jest tak ceniony i jednocześnie trudny do zdobycia. Grzyb ten zyskuje coraz większą popularność i chociaż tylko Chińczycy mogą korzystać z kordycepsu naturalnie występującego na ich terenie, to obecnie w laboratoriach prowadzi się hodowlę tego dobroczynnego dla człowieka grzyba, który z powodzeniem stosowany jest do celów medycznych. Grzyb nieco mniej łaskawy jest dla larw ćmy z rodzaju Thitarodes, którymi się żywi. Grzyb pasożytuje na larwach pod ziemią – żywi się nimi i dzięki temu sam może wzrastać. Cena naturalnego kordycepsu chińskiego jest bardzo wysoka. Przemysłowa hodowla z jednej strony pozwala z jednej strony na ograniczenie kosztów, aby preparat mógł być bardziej dostępny, jak i z uwagi na uszanowanie naturalnie występującego kordycepsu i nie dopuszczenie do wyginięcia tego gatunku. Kordyceps chiński jest drogocenny ze względu na rzadkie występowanie, ale także dobroczynne właściwości jakie wiążą się z jego spożyciem.  

Właściwości kordycepsu chińskiego

Grzyb zawiera w swoim składzie polisacharydy, kordycepinę, nukleozydy, peptydy, białka, antyoksydanty i inhibitory MAO, stąd tak cenne są jego właściwości. Kordyceps chiński najczęściej można spotkać w suplementach diety w postaci proszku, tabletek i kapsułek. Przed spożyciem zalecane jest zapoznanie się z dołączoną do produktu ulotką. Kordyceps można stosować zarówno zapobiegawczo, jak i w przypadku ukierunkowanej terapii. Warto szukać preparatów, które w składzie posiadają jak największą zawartość pożytecznego dla człowieka grzyba. Potoczna nazwa kordycepsu chińskiego to maczużnik. Grzyb nie jest odporny na minusowe temperatury i zimą hibernuje pod powierzchnią żywiąc się larwami. Wytwarza na nich grzybnię, z której następnie wyrastają niewielkie grzybki przypominające maczugi. Lokalni mieszkańcy Tybetu zbierają go od kwietnia do sierpnia. Wykorzystują go w celach leczniczych lub sprzedają na lokalnych rynkach.

Do czego można zastosować kordyceps?

Kordyceps chiński posiada szerokie zastosowanie w medycynie. Posiada zdolność do zwalczania wolnych rodników, które przyczyniają się do starzenia się. Ponadto kordyceps sprawdza w przypadku infekcji i rozwijających się stanów zapalnych. To sprawdzony specyfik na zaburzenia układu oddechowego i przeziębienie, w tym kaszel. Kordyceps stosowany jest także w przypadku uszkodzeń wątroby. To specyfik, który znacznie przyspiesza jej regenerację. Kordyceps można przyjmować także po poważnych przeziębieniach i infekcji, aby pomóc organizmowi w szybszej regeneracji. Oprócz tego kordyceps chiński wspomaga walkę ze stresem, skutecznie obniżając jego poziom. Kordyceps sprawdzi się także w przypadku osób, którym brakuje energii. Powszechnie stosuje się go w przypadku przewlekłego zmęczenia. Dzięki właściwościom zapewniającym wspomaganie układu immunologicznemu specjaliści wzięli pod lupę kordyceps pod kątem terapii chorób nowotworowych, zapobiegając wzrastaniu guzów. Niestety jednak brak jest substancji, które stabilizowałyby działanie grzyba w tym zakresie, nie jest jednak powiedziane, że kiedyś kordyceps nie będzie zalecany w leczeniu raka skóry czy płuc, w przypadku których miałby wykazywać szczególne właściwości. Kordyceps zalecany jest także w przypadku chorób układu moczowego. Łagodzi zaburzenia nerek i objawy towarzyszące zapaleniu pęcherza. Jak więc widać spektrum zastosowania kordycepsu jest bardzo szerokie i obejmuje zarówno kwestie zachowania młodego wyglądu, jak i utrzymania zdrowia i polepszenia samopoczucia oraz ogólnej kondycji organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *