Czym są dobroczynne bakterie jelitowe Bifidobacterium?

Czym są dobroczynne bakterie jelitowe Bifidobacterium?

Układ pokarmowy człowieka to skomplikowany system, który odpowiada nie tylko za trawienie pokarmu, ale także pobieranie z niego składników odżywczych i zdrowie poprzez stymulowanie układu odpornościowego. Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłową florę bakteryjną w jelitach. W układzie trawiennym bytuje od 500 do 1000 różnych gatunków mikroorganizmów, w tym bakterie Bifidobacterium, które wspólnie tworzą genom bakteryjny zwany mikrobiomem. Mikrobiom można osłabić poprzez przyjmowanie antybiotyków i innych leków, złą dietę, nieprawidłowe nawyki żywieniowe i stres. Dlaczego warto zadbać o prawidłową ilość bakterii Bifido i za co odpowiadają one w układzie trawiennym?

Za co odpowiadają bakterie Bifido?

Bifidobacterium to grupa bakterii, która odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu dobrego stanu układu trawiennego. Bakterie te posiadają zdolność do produkcji kwasu mlekowego, który odpowiada za sprawne trawienie przyjmowanych pokarmów. Bakterie te są częstym składnikiem probiotyków, które jak np. Vianesse wspierają wzrost mikroflory jelitowej, pomagają w jej odbudowie i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie. W obrębie bakterii Bifidobacterium wyróżniono ponad 50 gatunków, część z nich występuje naturalnie w jelitach człowieka jak np. B. bifidum, B. longum, inne zaś można spotkać w probiotykach jak np. B. adolescentis, B. infantis i inne. Im więcej bakterii z grupy znajduje się w jelitach, tym bardziej wielowymiarowe jest ich działanie. Bakterie te mogą skutecznie przyczynić się do redukcji problemów z zaparciami i biegunkami, zredukować ryzyko egzemy, łagodzić objawy zespołu jelita drażliwego, redukować nietolerancję laktozy, poprawiać stan osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zniwelować objawy refluksu, zmniejszyć ilość bakterii Helicobacter pylori.Jak widać obecność bakterii Bifido jest bardzo korzystna dla człowieka.

Dlaczego warto stosować probiotyki Bifidobacterium?

Niestety poprzez nieprawidłowy tryb życia jak np. przyjmowanie dużej ilości antybiotyków i leków bez osłony, stosowanie złej diety (przetworzone tłuszcze, węglowodany, sól), przyjmowanie używek szczególnie alkoholu może dojść do uszkodzenia mikrobiomu i zmniejszenia ilości pozytywnie działających bakterii. Aby móc skutecznie odbudować mikrobiom wskazane jest np. spożywanie kiszonek, ale może to być za mało, aby skutecznie przywrócić zadowalający stan mikroflory albo jeszcze ją rozbudować. Wskazane jest więc stosowanie probiotyków np. takich jak Vianesse Professional Prebiotic w drażetkach, który powoduje wzrost ilości bakterii Bifidobacterium od 5 do 10 razy. Dzięki regularnemu przyjmowaniu preparatu można odbudować środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii z grupy Bifido i tym samym pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego poprzez poprawienie perystaltyki jelit. Ponadto bakterie przyczyniają się do szybszej przemiany materii, co znacznie poprawia samopoczucie i sprzyja oczyszczaniu układu trawiennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *