...
bmpharma-skwalen-zdrowo-zyj-9

Skwalen – jako naturalny suplement

Co to jest i jakie ma właściwości?

Coraz więcej z nas ma świadomość, jak ważne jest dbanie o siebie i odpowiednia suplementacja diety. Na rynku jest bardzo dużo różnorodnych produktów, które zawierają prozdrowotne substancje i związki. Chcemy Wam dzisiaj trochę pomóc w doborze odpowiednich składników, dlatego opowiemy o najważniejszych informacjach o skwalenie – jest to jeden ze związków chemicznych, który jest obecny w licznych kosmetykach i suplementach. Skwalen jest węglowodorem. Zaliczamy go do lipidów. Występuje naturalnie w naszym organizmie, niestety w małych ilościach, a w pewnym wieku, jego ilość zmniejsza się jeszcze bardziej. Jest to jednak bardzo ważny związek dla organizmu człowieka, dlatego dzisiaj opowiemy Wam o jego właściwościach i wyjaśnimy, dlaczego warto rozpocząć dodatkową suplementację skwalenem.

Kilka słów o skwalenie

Na początek trochę historii – skwalen został odkryty w 1906 roku. Początkowo był pozyskiwany z wątroby rekinów. Obecnie również jest to główne źródło tego związku. Warto jednak wiedzieć, że występują on zarówno w tkankach roślinnych, ludzkich, jak i zwierzęcych. Ma postać przezroczystego płynu o delikatnie żółtym odcieniu o prawie niezauważalnym zapachu. Z ciekawostek możemy Wam powiedzieć, że połączenie skwalenu z wodą pozwala na wyprodukowanie tlenu, dlatego też rekiny mogą żyć w głębinach mórz i oceanów. Wracając jednak do jego właściwości – obecnie badacze uważają, że dieta śródziemnomorska jest prozdrowotna ze względu na wysoką zawartość skwalenu w rybach.

Skwalen w naszym organizmie

Skwalen to bardzo istotny składnik w naszym organizmie. Jest obecny w woskowinie usznej, tarczycy, tętnicach, a nawet w śledzionie, jelitach, sercu czy mózgu i płucach. Nasz organizm bardzo dobrze przyswaja ten związek z produktów, które spożywamy, a dodatkowo może być magazynowany w naszych tkankach tłuszczowych. Ponadto jest głównym składnikiem ludzkiego płaszcza lipidowego tj. zewnętrznej warstwy naskórka. Według naukowców wszyscy rodzimy się z małą ilością tego związku w organizmie, jednak po 30 roku życia, jego ilość zaczyna spadać, dlatego warto rozważyć suplementację skwalenu – zwłaszcza ze względu na jego bogate i ważne właściwości prozdrowotne. Omówimy teraz znaczenie tego związku na nasz organizm.

Właściwości skwalenu

Jak się zapewne domyślacie skwalen ma duże znaczenie dla prawidłowego działania organizmu człowieka. Przedstawimy teraz najważniejsze własności tego związku:

  • Jest głównym składnikiem naskórka, chroni skórę przed szkodliwym, działaniem czynników zewnętrznych, np. przed promieniowaniem UV, a także zapobiega zbytniej utracie wody ze skóry. Sprawia, że skóra jest optymalnie nawilżona i nie jest podatna na podrażnienia.
  • Skwalen ma działanie antyoksydacyjne (neutralizuje wolne rodniki – zapobiega przedwczesnemu starzeniu się i rozwojowi nowotworów).
  • Ma właściwości przeciwgrzybiczne, a także przeciwwirusowe i antybakteryjne, dzięki temu jest uznawany za naturalny suplement.
  • Redukuje ilość wydzielanego sebum (łoju skórnego) – jest to szczególnie istotne dla osób, które borykają się z problemami zbyt tłustej skóry.
  • Reguluje poziom cholesterolu w organizmie. Zmniejsza ilość złego cholesterolu w organizmie.
  • Przeciwdziała rozwojowi różnych chorób m.in. serca, kamieni żółciowych, z także dba o prawidłową pracę wątroby – wspomaga usuwanie toksyn.
  • Bierze udział w syntezie witaminy D, a także ma wpływ na prawidłową budowę kości i wspiera odporność organizmu.
  • Wspomaga procesy wytwarzania się naskórka (keratynizacji).

Jak widzicie skwalen ma duże znaczenie dla naszego organizmu, dlatego też jest wykorzystywany w różnych kosmetykach i suplementach diety.

Jakie są naturalne źródła skwalenu?

Obecnie nie ma możliwości wytwarzania skwalenu w sposób syntetyczny, dlatego też pozyskuje się go z naturalnych olejów – najczęściej jest to olej z wątroby rekina. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyne źródła pozyskiwania tego składnika. Osoby, które nie chcą spożywać produktów odzwierzęcych mogą zażywać skwalen, który jest pozyskiwany ze źródeł roślinnych. Znajdziemy go, między innymi w oliwie z oliwek, w nasionach amarantusa czy w oleju z amarantusa, z pestek dyni, palmowym czy z kiełków pszenicy.

Musicie wiedzieć, że istnieje również substancja zbliżona do skwalenu. Jest to syntetyczna pochodna omawianego przez nas skwalenu. Mimo tego, że różnią się tylko jedną literą, nie można ich ze sobą mylić. Ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce, m.in. nawilża skórę, zwalcza wolne rodniki czy nawilża włosy i łagodzi stany zapalne podczas trądziku, czy łuszczycy.

Dlaczego warto suplementować skwalen?

Osoby, które borykają się z chorobami serca, wątroby czy cierpią na cukrzycę powinny na stałe wprowadzić do swojej diety suplementy zawierające ten minerał. Związek ten sprawdzi się również dla wszystkich, którzy mają problem z nawracającymi infekcjami układu oddechowego i borykają się z nawracającymi aftami. Odpowiednia ilość tego związku w organizmie zmniejsza ryzyko zachorowania nie tylko na nowotwory, ale także na astmę i alergię.

Sekret LipidCell od BMPharma tkwi w precyzyjnie dobranych składnikach aktywnych, które pomagają utrzymać równowagę hydrolipidową. Szczelny płaszcz hydrolipidowy zapewnia skórze odpowiedni stopień nawilżenia i odżywienia, chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Tak jak wspomnieliśmy, nasz organizm potrafi sam wytwarzać skwalen, jednak są to zdecydowanie zbyt małe ilości, aby nie trzeba było suplementować tego związku – dotyczy to zwłaszcza osób po 30 roku życia. W krajach, gdzie króluje dieta śródziemnomorska, notuje się znacznie rzadsze zachorowania na nowotwory.

Oprócz tego zgodnie z najnowszymi badaniami jest zalecany dla osób, które chorują na nowotwory, jako środek wspomagający leczenie – zwiększa skuteczność leków przeciwnowotworowych i hamuje rozrost guzów.

Minerał ten możemy spożywać w produktach, które używamy do codziennego gotowania np. poprzez wykorzystanie oliwy z oliwek. Musimy jednak pamiętać, że stężenie tego pierwiastka w składnikach pochodzenia roślinnego jest kilka razy mniejsze od tych, co są pochodzenia zwierzęcego, dlatego dobrą alternatywą są tabletki, które w swoim składzie zawierają skwalen – nie chodzi tutaj o tran. Wprowadzenie suplementacji opartej na tym naturalnym minerale powinny rozważyć również wszyscy, którzy mają problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cholesterolu i cierpią na problem skórne m.in. trądzik czy łuszczyca. Niestety osoby, które mają niestabilną gospodarką lipidową, powinny ostrożnie stosować suplementy zawierający ten minerał.

Uwaga:
artykuł ma charakter informacyjny – edukacyjny,  a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem bloga a jego lekarzem. 

Komentarze (1) do wpisu “Skwalen – jako naturalny suplement”

  1. Tak, dziękuję – stosuję Lipid Cell w połączeniu z Licur Max. Wspaniałe efekty dla skóry, paznokci, włosów i lepszego samopoczucia.

Komentarze są zamknięte

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.